Pomoc dla osób tworzących treść w serwisie hufca Łódź Widzew.


autor: Piotr Kowalczewski
mail me
Data ostatniej modyfikacji: 26.09.2008

Ważne: z edycji czegokolwiek wychodzicie którymś z trzech przycisków: "zapisz", "zastosuj", albo "zrezygnuj" (wszystkie na górze po prawej stronie). W ŻADNYM WYPADKU NIE UŻYWACIE PRZYCISKU "WSTECZ" W OPCJACH PRZEGLĄDARKI!!!

!WAŻNA UWAGA ODNOŚNIE NEWSÓW NA STRONIE STARTOWEJ!
Na stronie startowej pojawia się coraz więcej informacji - świadczy to o tym, że strona "żyje" i to dobrze, natomiast żeby zapobiec bałaganowi ustalmy pewien priorytet wiadomości, czyli co NIE powinno pojawiać się na pierwszej stronie:
1. To co pasuje do jakiegoś działu (np. informacja o odprawie namiestnictwa powinna być w dziale namiestnictwa).
2. To co jest wewnętrzną "sprawą" danej jednostki (np. informacja o spotkaniu zespołu kwatermistrzowskiego powinna być w dziale kwatermistrza).
3. To co dotyczy dość ograniczonej grupy osób i jest mało istotne dla ogółu.
4. To co dotyczy aktualizacji strony - np. nowych zdjęć w galerii.

Wszystkie artykuły, które zamieścicie w Waszych działach będą widoczne w tabeli "nowości" na stronie głównej, poniżej newsów - więc na pewno zainteresowani trafią gdzie trzeba.

Jeśli znajdziecie tu coś niezrozumiałego, jakiś błąd etc. - dajcie znać. :)


Dlaczego to piszę?
Czym jest panel administratora?
Czym jest artykuł?
W jaki sposób dodawać newsy na pierwszą stronę?
Jak opublikować artykuł tematyczny (np. dotyczący namiestnictwa)?
Po co na stronie kalendarz?
W jaki sposób dodawać wydarzenia do kalendarza?
W jaki sposób dodać kategorię wydarzeń w kalendarzu?
W jaki sposób dodać kategorie i podkategorie na forum?
Jak moderować dyskusję na forum?
Jak uzupełnić skład osobowy poszczególnych agend?
W jaki sposób dodać zdjęcia do spisu osób w składach agend?
Jak dodać plik?

Dlaczego to piszę?
powrót na górę
Chciałbym, aby hufcowa strona stała się znaczącą pomocą w działalności programowej, kształceniowej i organizacyjnej naszego hufca. A będzie tak tylko wtedy, gdy poszczególne agendy będą miały możliwość bezpośredniego wpływania na jej treść. Wiem jednocześnie, że dla większości osób obsługa takiej strony może stanowić pewien problem, więc w tym krótkim (aczkolwiek stale rozwijanym) poradniku chciałbym prostymi, jasnymi słowami (jak nie z Krakowa :) ) wyjaśnić "o co Polska się bije" i jak, krok po kroku, tym wszystkim operować.


Czym jest panel administratora?
powrót na górę
Jest to narzędzie, za pomocą którego umieścicie w serwisie większośc informacji (poza obsługą galerii i wydarzeniami w kalendarzu). Dostać się można do niego poprzez adres: http://zhpwidzew.pl/administrator/ . Musicie tam wpisać swój login i hasło (te same, które podaliście przy rejestracji na stronie). Dajcie znać, jeśli nie możecie się zalogować - prawdopodobnie nie zmieniłem Waszego statusu z "użytkownika" na "administratora".


Czym jest artykuł?
powrót na górę
Większość treści znajdującej się na stronie nazywana jest "artykułami". Artykuły znajdują się w odpowiednich sekcjach (np. "Kształcenie") i kategoriach (np. "Komisja Stopni Instruktorskich"). W panelu administratora u samej góry macie poziome menu. Odnajdźcie tam opcję "Materiały". Dzięki niej możecie zobaczyć wszystkie artykuły jakie są w serwisie włożone do jednego worka albo podzielone na odpowiednie sekcje.


W jaki sposób dodawać newsy na pierwszą stronę?
powrót na górę
News jest oczywiście rodzajem "artykułu". Na samym początku panelu administratora, po lewej stronie jest kilka ikon - spośród nich należy wybrać "Dodaj artykuł". U góry okienka określa się tytuł artykułu i wybiera sekcję i kategorię (w tym wypadku sekcja: Aktualności, kategoria: Aktualności). Macie dwa okienka do wpisywania treści. Jesli news jest krótki korzystacie tylko z tego pierwszego (tego powyżej). Jeśli piszecie coś dłuższego, w tym pierwszym wpisujecie tylko początek, natomiast resztę wpisujecie w tym drugim. Na początku będzie widoczny tylko tekst z pierwszego okienka, drugi pojawi się po kliknięciu na "czytaj dalej". Po prawej stronie ekranu macie zakładkę "informacje o publikacji". MUSICIE TAM ZAZNACZYĆ OPCJĘ "PUBLIKACJA" I "STRONA FRONTOWA". Możecie tam również wpisać nazwę, jaka wyświetli się przy autorze artykuły - "autor inaczej". Jeśli pozostawicie to okienko puste, przy artykule będzie widniała nazwa Waszego loginu. Przyjmijmy konwencję, że przy artykułach na stronie startowej wpisujemy imię i nazwisko ze stopniem instruktorskim.

Pamiętajcie, żeby styl formatowania Waszego tekstu ustawić na "akapit"!
W jaki sposób dodawać wydarzenia do kalendarza?
powrót na górę
Pod wizerunkiem kalendarza na stronie macie niewielki plusik. Po kliknięciu po prawej stronie pojawi się formularz, za pomocą którego dodacie nowe wydarzenie i ustalicie jego właściwości (np. czas trwania, opis itd.).


W jaki sposób dodać kategorię wydarzeń w kalendarzu?
powrót na górę
Niektóre wydarzenia mają określoną grupę odbiorców, np. imprezy namiestnictwa - powinno więc być ono oznaczone jako wydarzenie namiestnictwa (czyli być w kategorii "namiestnictwo"). Aby stworzyć kategorię musicie zalogowac się do panelu administratora. Wybieracie "komponenty"->"extcal calendar"->"kategorie zdarzeń" i tam dodajecie nową kategorię, wybieracie dla niej charakterystyczny kolor i opcjonalnie dodajecie krótki opis.


W jaki sposób dodać kategorie i podkategorie na forum?
powrót na górę
Aby poszczególne agendy wiedziały gdzie i o czym dyskutować niezbędne sa kategorie i podkategorie na forum. Jak jest stworzyć pokażę na przykładzie namiestnictwa harcerskiego. Należy zalogowac się do panelu administratora, nastepnie kliknąć "komponenty" -> "joomlaboard forum" -> przycisk "kategorie fora". U góry po prawej stronie jest przycisk "dodaj", klikamy go. Wpisujemy nazwę i krótki opis KATEGORII, w tym wypadku "namiestnictwo harcerskie". W opcji "element nadrzędny" zostawiamy "top leve category". Później klikamy "zapisz". Teraz dodamy PODKATEGORIĘ. Znów klikamy "dodaj", wpisujemy nazwę, np. "obrzędowość", ew. opis, ale w opcji "element nadrzędny" zaznaczamy "namiestnictwo harcerskie". Analogicznie robimy w wypadku pozostałych kategorii.


Jak moderować dyskusję na forum?
powrót na górę
Warunkiem koniecznym dobrej dyskusji na forum często jest moderacja. Chciałbym, abyście na "swoich" forach spróbowali (przynajmniej na początku) pomyśleć nad tematami do dyskusji i przyglądać się w jakim dyskusja idzie kierunku i czy nie wymaga uporządkowania. Opcje związane z moderacją (np. możliwośc usunięcia niektórych postów) pojawią się przy postach (o ile będziecie zalogowani i będziecie mieli uprawnienia administratora - jeśli jeszcze nie macie takich uprawnień, dajcie znać).


Po co na stronie kalendarz?
powrót na górę
Kalendarz to wirtualna wersja sekretariatowej "białej tablicy". Być może w niedalekiej przyszłości ustalimy, że właśnie ta, a nie sekretariatowa, wersja hufcowego terminarza będzie obowiązująca - jest wygodniejsza, łatwiej dostępna, wiadomo kiedy kto się wpisał i nie tak prosto jest z niej coś wymazać :P


Jak uzupełnić skład osobowy poszczególnych agend?
powrót na górę
Z reguły pierwszą rzeczą, jaka pojawiać się będzie po kliknięciu na odnośnik prowadzący do podstrony jakiejś hufcowej agendy będzie jej skład osobowy. Oto jak uzupełnić składy poszczególnych agend: logowanie w panelu administratora -> "komponenty" -> "contacts xtd" -> "manage contacts" -> "dodaj" (w menu w prawym, górnym rogu). Na samej górze ustalamy kategorię (czyli agendę, do której należy dana osoba). W polu "name" wpisujemy stopień, imię i nazwisko, informacje o funkcji w polu "Miscellaneous Info". Jeśli osoba pełni kilka funkcji, odgradzamy je znacznikiem
. Jeśli dana osoba pojawia się w więcej niż jeden agendzie - jej profil trzeba dodać kilkakrotnie. Dane komendy zostały już uzupełnione - mogą posłużyć Wam za wzór.


Jak opublikować artykuł tematyczny (np. dotyczący namiestnictwa)?
powrót na górę
Technicznie wygląda to podobnie jak publikacja newsa na stronie startowej. Różnica jest taka, że wybieramy inną sekcję i kategorię (np. "namiestnictwa" -> "namiestnictwo harcerskie"), natomiast po lewej stronie ma NIE być zaznaczone "publikuj na stronie startowej". Aby artykuł pokazał się w odpowiednim menu (np. menu dotyczące namiestnictwa harcerskie wraz z odnośnikami do odpowiednich artykułów pojawiają się dopiero w momencie wybrania z menu na stronie "namiestnictwa"->"namiestnictwo harcerskie") należy w menu panelu administratora (tym pasku na samej górze) wybrać "menu" -> nazwa odpowiedniego menu (w tym wypadku "namiesnictwo harcerskie"). Następnie "dodaj" (prawy górny róg) -> "łącze artykuł" (w pierwszym okienku po lewej) ->"następna" (prawa góra). Tutaj wpisujecie nazwę artykułu, niżej wybieracie właściwy artykuł, a na samym dole musicie mieć zaznaczoną zgodę na publikację.
Przykład takiego tematycznego menu w zakładce "Program".

Dajcie znać, kiedy będziecie chcieli opublikować pierwszy artykuł - aktywuję Wasze menu.
W jaki sposób dodać zdjęcia do spisu osób w składach agend?
powrót na górę
Byłoby dużo ciekawej, gdyby w zakładkach poszczególnych agend przy osobach były ich zdjęcia. "Biblioteka mediów" (na pierwszej stronie panelu administratora, wśród przycisków po lewej) -> katalog "stories" -> "wybierz" (po prawej stronie w opcji "wczytanie pliku") -> "wczytaj". Kiedy wczytacie już zdjęcie wracacie do spisu osób (vide: Jak uzupełnić skład osobowy poszczególnych agend?), wybieracie odpowiednią osobę i po prawej stronie w zakładce "images" wybieracie jej zdjęcie.

Pamiętajcie, by rozmiar zdjęcia zbliżony był do 120x150 px (inaczej to wszystko będzie wyglądało brzydko). Nazwa zdjęcia powinna jednoznacznie identyfikować osobę. Przy kilku zdjęciach to nie problem, ale jak się ich zrobi więcej to ciężko mi będzie dojść do tego, że zdjęcie o nazwie "foto_w2.jpg" przedstawia Kowlaka).

Chciałbym prosić, aby szefowie odpowiednich agend zadbali o te zdjęcia.

Często będzie tak, że zdjęcie jakiejś osoby będzie trzeba dodać DWUKROTNIE - raz w zakładkach agend, dwa w jej profilu na stronie i forum (ale to proste i już każdy sobie profil uzupełni).
Jak dodać plik?
powrót na górę
Często będziecie potrzebowali dodać do swojej podstrony jakieś pliki (np. plany pracy, regulaminy etc.). Robimy to tak: "komponenty" (górne menu - pasek - w panelu administratora) -> "DOCman" -> "files" -> "upload" (po prawej na górze) -> wybieracie plik. Po poprawnym załadowaniu plik powinien pojawić się na liście. Zaznaczacie go więc (pole z lewewj strony nazwy pliku) i klikacie "new doc" (po prawej na górze). Wpisujecie nazwę (wyświetli się w odnośniku do pliku), wybieracie kategorię, zaznaczanie pola "approved" i "published" i klikacie "save" (po prawej na górze). Pliki będą wyświetlały się w Waszych zakładkach po lewej stronie.
Przykład w zakładce "Program".

I znów jak w wypadku Waszych artykułów - dajcie znać, kiedy będziecie chcieli dodać pierwszy plik - aktywuję odpowiedni moduł, by pliki wyświetlały się w Waszych zakładkach.