Start arrow Zarzęcin
Stanica Harcerska w Zarzęcinie
Redaktor: Mateusz Nowak   
05.05.2009.

 Stanica Harcerska położona nad południowym brzegiem Jeziora Sulejowskiego obok wioski żeglarskiej Zarzęcin, 8 km od Sulejowa w województwie łódzkim . Od 1998 roku Stanica jest w użytkowaniu Komendy Hufca Łódź Widzew. Ośrodek funkcjonuje od początku maja do końca września, co  umożliwia  środowiskom harcerskim organizację  biwaków, rajdów pieszych i obozów pod namiotami. Od kilku lat łódzkie szkoły przyjeżdżają tutaj w okresie wiosennym na tzw. "Zielone Szkoły" . Położenie Stanicy w sosnowo – brzozowym lesie oraz na ternie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego daje wspaniałą okazję do obcowania z przyrodą i poznanie bogatej flory i fauny parku. Dzięki wspaniałemu usytuowaniu  bazy możliwe jest odwiedzenie wielu ciekawych  miejsc podczas jednodniowych wycieczek takich jak: Niebieskie Źródła, Skansen Rzeki Pilicy, Zamek w Piotrkowie Trybunalskim czy ferma strusi itd. Położenie ośrodka nad wodą pozwala na odbywanie się podczas wakacji kursów na żeglarza jachtowego i obozów żeglarskich. A poza sezonem wakacyjnym jest możliwość wypożyczenia łódki , tak aby urozmaicić sobie pobyt w Stanicy.

Stanica przystosowana do obozów 250 osobowych   


 Warunki mieszkalne:

 • 6 domków mieszkalnych typu „camping”– na 11 osób – składające się ze świetlicy i trzech pokoi sypialnych. Trzy domki posiadają podjazdy dla wózków inwalidzkich.
 • 3 domki  kadrowe z łazienką.
 • namiot harcerski typu "10" wyposażony w kanadyjki, materace, 2 koce na uczestnika i półki.

 Zaplecze gospodarcze:

 • Kuchnia polowa.
 • Stołówka sezonowa z salą kominkową  dla jednorazowo 100 osób.
 • Budynek sanitarny – umywalnie i natryski z bieżącą ciepłą wodą.
 • Budynek sanitarny – WC zawierający węzeł sanitarny dla osób niepełnosprawnych z podjazdem na wózki inwalidzkie.
 • Murowany budynek magazynowo – świetlicowy z salą zajęciową.

Zapalecze programowe:

Na terenie Stanicy przygotowano wiele miejsc, w których w każdą pogodę można prowadzić zajęcia ekologiczne, żeglarskie i etnograficzne.

1.Chram – okrągły, drewniany budynek, zbudowany na wzór słowianskiej światyni, o pojemności ok. 70 osób, z paleniskiem po środku.
2. „Dom Chleba" – wiata drewniana z piecem chlebowym przystosowanym do wypieku prostej ceramiki oraz  chleba.
3. Miejsce ogniskowe.
4. Boisko piłkarskie – usytuowane w centralnym punkcie stanicy spełniające też funkcję placu apelowego.
5. Boisko do streetballu.
6. Boisko do siatkówki.
7. Drewniana scena.

W posiadaniu i użytkowaniu Stanicy jest flotylla składająca się z:

 • Pięciu  łodzi żaglowych typu Omega.
 • Jachtu typu DZ.
 • Wielkiego Trenera.
 • Jachtu kabinowego Carina.
 • Cztery łodzie wiosłowe typy WOPR.
 • Sześć kajaków.
 • Motorówka

 Gośćmi naszej Stanicy byli harcerze z różnych stron Polski, skauci z Majorki i Białorusi,  sportowcy z klubów z Bełchatowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego, dzieci ze szkoły integracyjnej, podopieczni Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci, oraz obozy szkół wyższych takich jak: Wydział Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu Łódzkiego, studenci kierunku Wychowania Fizycznego w Łodzi oraz studenci z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi, turyści indywidualni i wiele, wiele innych osób. Od 2000 r. co roku w każdy trzeci weekend maja odbywa się finał Rajdu Piastowską Drogą Romańską, który wprowadza uczestników w czasy Słowian i powstania państwa polskiego.  Drugą zawsze obowiązkową imprezą w naszej bazie są coroczne regaty o puchar Wojewody Łódzkiego.

 

Zdjęcia Stanicy  - tutaj

Mapa terenu stanicy - tutaj

Adres stanicy:

Stanica Harcerska Hufca ZHP Łódź Widzew w Zarzęcinie

Zarzęcin 57, 26 - 341 Zarzęcin

woj. łódzkie, pow. opoczyński, gm. Mniszków.

Strona Stanicy Harcerskiej w Zarzęcinie - www.zarzecin.zhpwidzew.pl

Kontakt:

zhp.zarzecin@gmail.com lub 509 362 271

 

 

 ZAPRASZAMY DO ODWIEDZENIA NASZEJ STANICY

 

Oferta specjalna