Start
List od Zespołu Wychowania Duchowego i Religijnego CHŁ
Redaktor: Joanna Stompel   
11.10.2014.
Drogie i drodzy!
 
Instruktorska służba nie jest łatwa. Wymaga od nas nie tylko cierpliwości i zaangażowania, ale także wiedzy z dziedzin, które często nie wydają się nam bliskie. Doskonale rozumiemy, jak jesteście zajęci - zapewne godzicie obowiązki harcerskie z życiem studenta, pracownika, członka rodziny...
Doskonale rozumiemy to Wasze zabieganie i jednocześnie poczucie, że trzeba wiedzieć i umieć wciąż więcej i więcej. Chcemy wyjść Wam naprzeciw.
Jako Zespół Wychowania Duchowego i Religijnego Chorągwi Łódzkiej ZHP staramy się dbać o to, by instruktorzy z najróżniejszych środowisk byli dobrze zaznajomieni z ideą wspierania rozwoju duchowego swoich podopiecznych, umieli wychowywać ich do pełnienia służby Bogu i ludziom (co jest przecież głównym celem naszego Związku), by umieli rozmawiać z nimi nawet na te najtrudniejsze tematy. Wiemy również, że Wy sami również chcecie poszerzać swoje horyzonty, a czasem potrzebujecie po prostu z kimś porozmawiać o tym, co najważniejsze.
Proponujemy Wam pomoc. Nie zrobimy wszystkiego za Was - jesteście już dorośli i odpowiedzialni, więc zapewne nawet byście sobie tego nie życzyli. Zapraszamy Was do współpracy, która dla obu stron może być pożyteczna i inspirująca. Czy drużynowi z Waszych namiestnictw wiedzą, czym jest wychowanie duchowe i religijne oraz czym się różnią te dwa rodzaje wychowania? Czy wiedzą, jakie formy pracy mogą (a właściwie powinni) wykorzystywać? Jeśli nie, napiszcie ? poprowadzimy dla Was odprawę/warsztaty. Jesteśmy również chętni do poprowadzenia bloku zajęć na kursach drużynowych wszystkich szczebli metodyki harcerskiej i kursach przewodnikowskich. Mamy przygotowany dla drużynowych specjalny program zajęć jak w pracy z drużyną zawrzeć elementy wychowania duchowego i religijnego.
Potrzebujecie debaty? Zastanawialiście się kiedyś, czy ateista lub agnostyk może być członkiem ZHP? A może się o to spieracie? Dajcie znać, przyjdziemy, pomożemy Wam przeprowadzić porywającą dyskusję.
Słowem stycznia tego roku zdaniem językoznawców było tajemnicze ?gender?. Co to właściwie jest? Która ze stron konfliktu jest szalona? A może prawda leży gdzieś pośrodku? Już niedługo zaprosimy Was, instruktorów oraz wędrowników, na pierwszą z cyklu naszych debat, które będą odbywać się w budynku komendy Chorągwi Łódzkiej w Łodzi. Będziemy mówić właśnie o gender.
Praca z obrzędowością nie jest łatwa. A gdyby tak z niej zrezygnować? Co by się stało? A może jest najważniejszą częścią tożsamości jednostki? W marcu zaprosimy Was na warsztaty dotyczące pracy z obrzędowością. Wspólnie zastanowimy się, jak powinniśmy to robić.
Zapraszamy Was również na Seminarium Instruktorskie w Załęczu, gdzie poprowadzimy dla Was zajęcia; na Festiwal Kolęd, podczas którego będziecie mogli się zaprezentować od tej najlepszej strony, oraz mnóstwo innych wydarzeń! Informacje znajdziecie na naszym fanpejdżu (https://www.facebook.com/zwdir.chl). A może macie zupełnie inne pomysły i oczekiwania? Nie bójscie się, dajcie znać! Działajmy!

Z harcerskim pozdrowieniem, Czuwaj!

dh. pwd. Piotr Dziewulski HO
członek Zespołu Wychowania Duchowego i Religijnego
Chorągwi Łódzkiej ZHP
 

Logowanie

Czy wiesz, że...

W stanie Alabama (USA) zabroniona jest gra w domino w niedzielę ?


Strony drużyn

12 ŁDH

Gościmy

Odwiedza nas 3 gości

Licznik odwiedzin

Dziś201
Tydzień2190
Miesiąc3836
Całość (od stycznia '08)680527