Start
List od Zespołu Wychowania Duchowego i Religijnego CHŁ
Redaktor: Joanna Stompel   
11.10.2014.
Drogie i drodzy!
 
Instruktorska służba nie jest łatwa. Wymaga od nas nie tylko cierpliwości i zaangażowania, ale także wiedzy z dziedzin, które często nie wydają się nam bliskie. Doskonale rozumiemy, jak jesteście zajęci - zapewne godzicie obowiązki harcerskie z życiem studenta, pracownika, członka rodziny...
Doskonale rozumiemy to Wasze zabieganie i jednocześnie poczucie, że trzeba wiedzieć i umieć wciąż więcej i więcej. Chcemy wyjść Wam naprzeciw.
Jako Zespół Wychowania Duchowego i Religijnego Chorągwi Łódzkiej ZHP staramy się dbać o to, by instruktorzy z najróżniejszych środowisk byli dobrze zaznajomieni z ideą wspierania rozwoju duchowego swoich podopiecznych, umieli wychowywać ich do pełnienia służby Bogu i ludziom (co jest przecież głównym celem naszego Związku), by umieli rozmawiać z nimi nawet na te najtrudniejsze tematy. Wiemy również, że Wy sami również chcecie poszerzać swoje horyzonty, a czasem potrzebujecie po prostu z kimś porozmawiać o tym, co najważniejsze.
Proponujemy Wam pomoc. Nie zrobimy wszystkiego za Was - jesteście już dorośli i odpowiedzialni, więc zapewne nawet byście sobie tego nie życzyli. Zapraszamy Was do współpracy, która dla obu stron może być pożyteczna i inspirująca. Czy drużynowi z Waszych namiestnictw wiedzą, czym jest wychowanie duchowe i religijne oraz czym się różnią te dwa rodzaje wychowania? Czy wiedzą, jakie formy pracy mogą (a właściwie powinni) wykorzystywać? Jeśli nie, napiszcie ? poprowadzimy dla Was odprawę/warsztaty. Jesteśmy również chętni do poprowadzenia bloku zajęć na kursach drużynowych wszystkich szczebli metodyki harcerskiej i kursach przewodnikowskich. Mamy przygotowany dla drużynowych specjalny program zajęć jak w pracy z drużyną zawrzeć elementy wychowania duchowego i religijnego.
Potrzebujecie debaty? Zastanawialiście się kiedyś, czy ateista lub agnostyk może być członkiem ZHP? A może się o to spieracie? Dajcie znać, przyjdziemy, pomożemy Wam przeprowadzić porywającą dyskusję.
Słowem stycznia tego roku zdaniem językoznawców było tajemnicze ?gender?. Co to właściwie jest? Która ze stron konfliktu jest szalona? A może prawda leży gdzieś pośrodku? Już niedługo zaprosimy Was, instruktorów oraz wędrowników, na pierwszą z cyklu naszych debat, które będą odbywać się w budynku komendy Chorągwi Łódzkiej w Łodzi. Będziemy mówić właśnie o gender.
Praca z obrzędowością nie jest łatwa. A gdyby tak z niej zrezygnować? Co by się stało? A może jest najważniejszą częścią tożsamości jednostki? W marcu zaprosimy Was na warsztaty dotyczące pracy z obrzędowością. Wspólnie zastanowimy się, jak powinniśmy to robić.
Zapraszamy Was również na Seminarium Instruktorskie w Załęczu, gdzie poprowadzimy dla Was zajęcia; na Festiwal Kolęd, podczas którego będziecie mogli się zaprezentować od tej najlepszej strony, oraz mnóstwo innych wydarzeń! Informacje znajdziecie na naszym fanpejdżu (https://www.facebook.com/zwdir.chl). A może macie zupełnie inne pomysły i oczekiwania? Nie bójscie się, dajcie znać! Działajmy!

Z harcerskim pozdrowieniem, Czuwaj!

dh. pwd. Piotr Dziewulski HO
członek Zespołu Wychowania Duchowego i Religijnego
Chorągwi Łódzkiej ZHP
 

Logowanie

Czy wiesz, że...

Do pokazywania ludzi lub drogi, Malezyjczycy używają kciuka? Wskazanie palcem wskazującym, ze zwiniętą dłonią uważa się za zniewagę.


Strony drużyn

12 ŁDH

Gościmy

Odwiedza nas 2 gości

Licznik odwiedzin

Dziś62
Tydzień938
Miesiąc3850
Całość (od stycznia '08)657957