Start arrow Propozycje bohatera
Propozycje bohatera
Leon Lewandowski
Redaktor: Maria Nowicka   
30.05.2012.

Leon Lewandowski 

Dlaczego ta postać powinna zostać naszym bohaterem?

Leon Lewandowski jest postacią ze wszech miar zasługującą na bycie bohaterem hufca. Zarówno w czasie pokoju jak i w czasie wojny z powodzeniem prowadził działalność harcerską. W swoich działaniach zawsze na pierwszym miejscu stawiał dobro swoich harcerzy. Może być stawiany jako wzór harcerza i instruktora. 

Biografia:

Leon Lewandowski, pseudonim „ZEUS”, ostatni przedwojenny drużynowy 11ŁDH im. Jeremiego Wiśniowieckiego (szkoła podstawowa nr 4),uczestnik zlotu w Spale 1935, komendant pogotowia wojennego hufca Łódź-Widzew, w czasie wojny drużynowy drużyny Zawiszaków Szarych Szeregów, więzień obozów Dachau i Mauthausen, organizator drużyny harcerskiej w Niemczech rekrutującej się z chłopców wywiezionych tam na przymusowe roboty. W październiku 1945 powraca z całą umundurowana drużyna do Łodzi i przez kolejne 2 lata prowadzi 11 ŁDH, komendant środowiska Łódź Miasto w latach 1945-1946, działacz harcerski w latach powojennych, pracownik widzewskiej manufaktury(WI-MA), prawnik. 

Propozycja bohatera hm. Wojciecha Kaczmarkiewicza 

 
Stanisław Lem
Redaktor: Maria Nowicka   
30.05.2012.

Stanisław Lem

Dlaczego ta postać powinna zostać naszym bohaterem?

Uważam, że dobrym patronem hufca będzie postać dużego formatu, z szerokim horyzontami, która potrafiła wzbić się poza otaczający ją świat i śmiało patrzeć w przyszłość. Stanisław Lem zdecydowanie był taką osobą. 

Biografia: 

Stanisław Lem (1921-2006)- jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, filozof i futurolog. Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym autorem książek gatunku Science-Fiction. Jego dzieła zostały przetłumaczone na 41 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy. 

Propozycja bohatera Krzysztofa Siekierskiego członka zespołu programowego WSH "Flo"  

 
Janusz Włodarski
Redaktor: Maria Nowicka   
30.05.2012.

Janusz Włodarski 

Dlaczego ta postać powinna zostać naszym bohaterem? 

Janusz Włodarski (1921- 1942) instruktor harcerski, drużynowy 3 ŁDH, absolwent IL.O. członek szarych szeregów, artysta i poeta. W czasie wojny prowadził działalnośćna terenie Widzewa min. założył wraz hm. Antoniną Chrzczonowicz konspiracyjna szkołę dla dzieci. 

Warto mieć za bohatera człowieka, który mimo wojny nie zrezygnował z prowadzenia działalności harcerskiej. Poprzez swoje działania skierowane do dzieci i młodzieżystarał się aby zachowały one ducha narodowego i nie uległy germanizacji. Ponadto Janusz Włodarskibył plastykiem i poetą. Będzie to bohater zwiazany z miejscem naszej działalności, insprujacy nietylko jako harcerz ale także jako artysta.

Biografia: 

Urodził się w Poznaniu, tam spędził pierwsze lata swojego życia. Następnie przeprowadził się do Łodzi, gdzie uczęszczał do Szkoły podstawowej przy ulicy Staszica. Od wczesnego dzieciństwa wykazywał się wybitnymi uzdolnieniami plastycznymi, planował również wyjechać do Krakowa w celu rozpoczęcia nauki na ASP. W 1939 roku uzyskał świadectwo maturalne po ukończeniu gimnazjum i liceum im. Mikołaja Kopernika. Po wybuchu wojny, choć jego rodzina została wysiedlona to Generalnej Guberni, on został w Łodzi, gdzie w 3 ŁDH prowadził działalność konspiracyjną.

Czytaj całość
 
Kazimierz Nowak
Redaktor: Maria Nowicka   
30.05.2012.

Kazimierz Nowak 

Dlaczego ta postać powinna zostać naszym bohaterem?

Kazimierz Nowak był wielkim podróżnikiem - W latach 1931-1936 jako pierwszy człowiek na świecie przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem (40 tys. km pieszo, rowerem, konno oraz czółnem), dobrym obserwatorem, człowiekiem nie bojącym się pisać o kontrowersyjnych sprawach. Podróż jego życia (przejechanie rowerem Afryki) jest świetnym przykładem realizowania swoich pasji, stawiania sobie śmiałych celów i ich realizacji. Nowak jest przykładem uczciwości, zmagań z pokusą "pójścia prostszą drogą" - idealnie obrazuje to sytuacja, kiedy żołnierze angielscy wsadzają Kazimierza z rowerem do pociągu na południe. Podróżnik wysiada na pierwszej stacji, dostaje się do punktu gdzie wsiadł na pociągu i wraca na południe - już zgodnie z obietnicą złożoną samemu sobie, rowerem.

Biografia:

Kazimierz Nowak urodził się 11 stycznia 1897 roku w miejscowości Stryj na Podkarpaciu. Po pierwszej wojnie światowej zamieszkuje w Poznaniu. Podejmuje pracę urzędnika biurowego, jednocześnie w trakcie rowerowych wycieczek po kraju realizuje swe pasje podróżnika i fotografa. W okresie kryzysu traci posadę i przez wiele miesięcy bezskutecznie szuka pracy. W marcu 1925 roku Nowak decyduje się wyjechać z kraju, by jako korespondent prasowy i fotograf zarabiać na utrzymanie rodziny. Odbywa dwie podróże po Europie, przemierza rowerem Węgry, Austrię, Włochy, Belgię, Holandię, Rumunię, Grecję, Turcję. W roku 1927 dociera do ogarniętej wojną Trypolitanii w Afryce Północnej. Kłopoty zdrowotne i brak funduszy zmuszają Nowaka do powrotu do Polski, postanawia jednak przemierzyć w przyszłości cały ląd afrykański z północy na południe. 

Czytaj całość
 
Jacek Karpiński
Redaktor: Maria Nowicka   
28.05.2012.

Jacek Karpiński

Dlaczego ta postać powinna zostać naszym bohaterem? 

Jacek Karpiński to powstaniec, wybitny inżynier, konstruktor pierwszego komputera osobistego. Pomimo opresji i braku perspektyw na karierę i rozwijał swoje projekty, nie chciał opuścić Polski. Wielki patriota.

Biografia: 

Jacek Rafał Karpiński, ps. Mały Jacek (pseudonim powstańczy) urodził się 9 kwietnia 1927 w Turynie. W czasie okupacji brał udział w konspiracyjnych formacjach harcerskich, początkowo w małym sabotażu, potem w Grupach Szturmowych, wreszcie razem z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim w plutonie "Alek", później "SAD" Batalionu Zośka. Uczestniczył w akcjach "Sieczychy", pod Celestynowem, Urlami.

Czytaj całość